Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Młodzież w hołdzie ofiarom Treblinki

Przedstawiciele władzy, licealiści z obydwu krajów oraz samorządowcy uczcili pamięć pomordowanych w obozie zagłady w Treblince (gm. Małkinia Górna). Oficjalną ceremonię poprzedziły warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów.

(Uroczystości przy pomniku w Treblince, fot. Urząd Wojewódzki w Warszawie)

Już po raz siódmy Polacy i Izraelczycy spotkali się na terenie byłego obozu zagłady w Treblince, aby wspólnie oddać hołd zamordowanym.

Uroczystości przy głównym pomniku rozpoczęły się minutą ciszy. Sześć symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem sześciu milionów ofiar Holokaustu, wspólnie zapalili: wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, minister w kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, zastępca dyrektora ds. programowych muzeum historii żydów Polskich Jolanta Gomula, dyrektor departamentu ministerstwa edukacji Izraela Dani Rosner, ocaleni z zagłady oraz młodzież z Polski i Izraela.

Przed oficjalną ceremonią, w Zespole Szkół w Kosowie Lackim odbyły się warsztaty edukacyjne dla 500 uczniów. Uczestniczyli w nich licealiści z Izraela oraz ze szkół z Kosowa Lackiego, Małkini Górnej, Łochowa, Sokołowa Podlaskiego, Sadownego, Białegostoku, Mińska Mazowieckiego, Siedlec, Ostrowi Mazowieckiej, Łosic, Ostrołęki, Płocka i Warszawy.

Przedstawiciele samorządów zwiedzili Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince z kierownikiem doktorem Edwardem Kopówką.

- Dziś wydaje się rzeczą zasadniczą, abyśmy z jednej i drugiej strony starali się uchwycić, ocalić i wskrzesić: prawość, szlachetność i zacność, jakie działy się przez stulecia między nami i abyśmy dążyli do porozumienia i przyjaźni pomimo zła i niegodziwości jakiego w naszych wspólnych dziejach było wiele - powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Dziś, powinniśmy i chcemy być strażnikami pamięci zamordowanego przez Niemców żydowskiego świata, który przez wieki istniał w naszych rodzinnych miastach, miasteczkach i wsiach, a także pracować nad utrwaleniem wspomnienia Holocaustu w naszym społeczeństwie - dodał wojewoda.

Oprawę artystyczno-muzyczną oficjalnych uroczystości przygotowała orkiestra reprezentacyjna Komendy Głównej Policji.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.