Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Marszałkowie o e-administracji

W urzędzie marszałkowskim w Warszawie włodarze województw rozmawiali z minister cyfryzacji Anną Streżyńską o e-administracji. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. stan realizacji projektów regionalnych, rozwój platformy e-PUAP czy e-usługi dla obywateli.

(Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego)

Samorządy województw realizując swoje projekty w zakresie e-administracji wyszły naprzeciw oczekiwaniom zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców dotyczącym szybkiego załatwienia sprawy drogą elektroniczną, łatwego dostępu do stanu swojej sprawy czy jednolitego podejścia do spraw realizowanych w urzędach różnego szczebla. Dzięki nim udało się na terenie całego kraju stworzyć zaawansowane usługi elektroniczne dla mieszkańców oraz administracji publicznej. To olbrzymi przełom cywilizacyjny, który nie tylko zwiększa efektywność zasobów publicznych, ale przede wszystkim daje możliwość korzystania z wielu usług drogą elektroniczną.

Powstałe w wyniku realizacji projektów portale regionalne stały się faktycznym punktem kontaktu interesantów z administracją samorządową. Zapewniają mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom dostęp do:
- portalu dla interesantów (udostępniającego katalog usług publicznych, podsystem formularzy elektronicznych wraz z Elektroniczną Skrzynką Podawczą i skrzynki kontaktowe interesantów),
- regionalnego portalu informacyjnego,
- integracji z platformą ePUAP (m.in. w zakresie dokonywania płatności elektronicznych, wykorzystania Zaufanego Profilu).

W ramach realizowanego przez Mazowsze projektu pn. "Rozwój elektronicznej administracji w samorządach województwa mazowieckiego wspomagającej niwelowanie dwudzielności potencjałów województwa" został opracowany i wdrożony jednolity dla całego regionu system teleinformatyczny do obsługi elektronicznego obiegu dokumentów, elektronicznej skrzynki podawczej, przestrzennej lokalizacji pism i spraw, płatności drogą elektroniczną oraz siedmiu systemów dziedzinowych. Podobne przedsięwzięcia były i są realizowane również w pozostałych regionach.

Tylko w przypadku województwa mazowieckiego dzięki portalowi www.wrotamazowsza.pl - jednemu z elementów projektu - mieszkańcy, przedsiębiorcy, instytucje publiczne otrzymali dostęp aż do 875 usług zestandaryzowanych i umiejscowionych na jednym portalu.

Wrota Mazowsza to dostęp m.in. do katalogu usług publicznych, formularzy elektronicznych wraz z Elektroniczną Skrzynką Podawczą. Warto podkreślić, że jest to również regionalny portal informacyjny połączony z BIP.

Spotkanie odbyło się w środę 24 sierpnia.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.