Opublikowano . Kraj i świat | Sport | Piłka nożna

Euro 2016: Milik dał wygraną biało-czerwonym

Cierpliwość, zdyscyplinowanie i determinacja zostały nagrodzone. Piłkarska reprezentacja Polski po raz pierwszy od 1974 roku wygrała spotkanie inauguracyjne na wielkim turnieju, pokonując Irlandię Północną 1:0. Jedynego gola zdobył Arkadiusz Milik.

(Arkadiusz Milik, fot. Rafał Rusek)

Z dużymi nadziejami na turniej we Francji wybrali się podopieczni Adama Nawałki. Jednak priorytetem było to, aby przełamać fatum z poprzednich imprez piłkarskich z udziałem biało-czerwonych, czyli odniesienie zwycięstwa.

Od pierwszych minut spotkania postawa naszego zespołu była godna pochwał. To, czym wyróżniali się nasi piłkarze, to przede wszystkim walka i zaangażowanie w każdym sektorze boiska. Może i czasem pojawiały się błędy, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych konsekwencji.

Pierwszy groźniejszy strzał w wykonaniu naszej ekipy miał miejsce w 29 minucie. Chęć zdobycia bramki wyraził Milik, który po podaniu od Roberta Lewandowskiego uderzył z lewej nogi, ale bramkarz Irlandczyków z północy nie dał się zaskoczyć. Chwilę później napastnik Ajaxu Amsterdam stanął jeszcze raz przed szansą strzelenia gola, ale spudłował.

W ostatnich fragmentach pierwszej odsłony bliski wpisania się na listę strzelców był także Bartosz Kapustka, który zagrał bardzo odważnie, decydując się na mocny strzał z powietrza. Niemniej piłka po próbie pomocnika Cracovii nieznacznie minęła światło bramki wyspiarzy, którzy mogli odetchnąć z ulgą, że do przerwy miał miejsce bezbramkowy remis.

Na gola kibice biało-czerwonych musieli czekać do 51 minuty. Po świetnej akcji Jakuba Błaszczykowskiego wynik boiskowej rywalizacji otworzył Milik, który uderzeniem z lewej nogi sprawił, że do kapitulacji został zmuszony Michael McGovern. Trafienie na 2:0 mogło paść natomiast po uderzeniu Grzegorza Krychowiaka w 87 minucie. Ostatecznie jednak zabrakło piłkarzowi Sevilli odrobiny szczęścia.

Operacja Irlandia Północna zakończyła się sukcesem, tymczasem teraz przed polskim zespołem konfrontacja z Niemcami, która będzie miała miejsce już w najbliższy czwartek. Przypomnijmy, że spotkanie w Saint-Denis zaplanowane jest na godzinę 21.00.

Polska - Irlandia Północna 1:0 (0:0)
Bramka: Milik 51.

Żółte kartki: Kapustka 65. Piszczek 89. (Polska) - Cathcart 69. (Irlandia Płn.)

Polska: Szczęsny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski (80. Grosicki), Krychowiak, Mączyński (79. Jodłowiec), Kapustka (88. Peszko) - Milik, Lewandowski

Irlandia Północna: McGovern - C. McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley - McNair (46. Dallas), Norwood, S. Davis, Baird (76. Ward), Ferguson (66. Washington) - K. Lafferty

Więcej informacji o Euro 2016 w portalu Goal.pl.