Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Co się dzieje w gminie? Dziś Wąsewo.

Dziś prezentujemy Wam rozmowę z Rafałem Kowalczykiem, wójtem gminy Wąsewo.

Redakcja: Panie wójcie, proszę powiedzieć kilka słów o inwestycjach, które udało się zrealizować w ostatnim czasie. Co gmina ma już za sobą?

- W ostatnim czasie (ubiegły i bieżący rok) Gmina Wąsewo zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej w trzech miejscowościach oraz wybudowała ponad 50 przydomowych czyszczalni ścieków tam gdzie budowa sieci kanalizacyjnej jest nieuzasadniona ekonomicznie (znaczna odległość od oczyszczalni zbiorczej lub rozproszona zabudowa). Dzięki tym inwestycjom kolejne 150 gospodarstw domowych ma rozwiązany problem ścieków bytowych. W sumie wskaźnik sanitacji naszej gminy wyniesie już blisko 25 %. Myślę że to jeden z lepszych wskaźników na obszarach gmin wiejskich. Przypomnę tylko że zwodociągowania jest cała gmina Wąsewo. Poza tym w ostatnim czasie udało się zakończyć wspólnie z powiatem ostrowskim przebudowę dwóch ważnych dróg powiatowych tj. Wąsewo-Bartosy dzięki czemu mamy ułatwione połączenie z drogą wojewódzką w Czerwinie i dale z miastem Ostrołęką oraz drogę przez Wysocze spinającą ciąg komunikacyjny Wąsewo-Wysocze-Zgorzałowo. Ukończyliśmy także remonty w naszych szkołach tj. w Publicznym Gimnazjum (wymiana podłóg) i w SP Rząśnik Włościański (remont kuchni w celu przygotowywania posiłków na miejscu i remont pomieszczeń z przeznaczeniem na przedszkole). Gmina sprzedała także nieruchomość po byłej lecznicy zwierząt a w zamian zakupiła hektar gruntu z przeznaczeniem na cele rekreacyjno-budowlane. Obie transakcje miały miejsce w miejscowości Wąsewo. Przygotowujemy również projekty kolejnych zadań inwestycyjnych m.in. rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Wąsewie a także przydomowych oczyszczalni ścieków.

R: Czego jeszcze uda się dokonać w bieżącym roku?

- W bieżącym roku większość zadań inwestycyjnych będzie miała swój finał w ostatnich dwóch miesiącach, ponieważ są w trakcie realizacji lub jeszcze się nie rozpoczęły. Mam tu na myśli przede wszystkim przebudowę stadionu z bieżnią lekkoatletyczną (płyta do gry w piłkę nożną z trawy naturalnej o wymiarach 54x100, automatycznie nawadniana i bieżnia poliuretanowa 3-torowa o długości 375 m.), jak również budowę placu zabaw z rządowego programu Radosna Szkoła przy SP w Rząśniku Włościańskim. Mamy podpisane także umowy na przebudowę dwóch dróg w Przedświcie o długości 1,875 km i w Rososzy o długości 0,870 km. z terminem wykonania do końca listopada tego roku oraz wyłoniliśmy wykonawcę na renowację zbiornika wodnego w miejscowości Zastawie. Jeszcze w tym roku wspólnie z powiatem ostrowskim zrealizujemy również budowę chodnika przy ulicy ostrowskiej w Wąsewie. Trwają także prace remontowe budynku urzędu gminy mające na celu wyodrębnienie pomieszczeń na serwerownię i archiwum.


R: Jakie są długoterminowe plany inwestycyjne, na co mogą liczyć mieszkańcy? Proszę opowiedzieć o kluczowych pracach, które będą w przyszłości zrealizowane.

- W tym roku rozpoczęliśmy budowę sieci kanalizacyjnych w kolejnych miejscowościach gminy Wąsewo tj. Zastawie i Brudki Stare, które potrwają zgodnie z umową do połowy następnego roku. Jak tylko uda się położyć tę sieć planujemy utwardzenie drogi przez Brudki Stare. Ponadto, planujemy sukcesywnie przebudowywać kolejne żwirówki na drogi asfaltowe. Mamy tu jednak pewien problem, ponieważ większość z nich to drogi powiatowe i mimo naszych starań i deklarowania 50% dofinansowania tych zadań (tak jak to było dotychczas) powiat zbyt opieszale podchodzi do rozwiązywania tych problemów. Jesteśmy ostatnią gminą w powiecie ostrowskim która posiada jeszcze kilkanaście kilometrów dróg powiatowych o nawierzchni żwirowej, mimo że w ostatnim czasie sporo się w tym zakresie poprawiło.

Do pilnej przebudowy pozostają więc drogi powiatowe Jarząbka-Wiśniewo, Mokrylas-Rososz, Modlinek-Czesin-Jelenie, Przedświt-Brudki Nowe-droga krajowa nr 60 oraz remont dwukilometrowego odcinka w Przyborowie Kol.

W ciągu najbliższych kilku lat gmina ma w planie rozbudowę zbiorczej oczyszczalni ścieków w Wąsewie i budowę ok. 150 oczyszczalni przydomowych, a także sukcesywne przebudowy dróg transportu rolnego. Jeśli otrzymamy dofinansowanie z UE rozważymy realizację budowy wiejskiego Domu Kultury w Przedświcie, sali gimnastycznej przy SP w Brudkach Starych oraz boisk sportowych przy SP Rząśnik Włościański.

R: Czego najbardziej Pana zdaniem potrzebuje gmina? Co jest najpilniejsze i czego najbardziej pragnęliby mieszkańcy?

Do najpotrzebniejszych i najpilniejszych zadań inwestycyjnych należą przebudowy dróg na terenie gminy, bez względu na to kto jest ich zarządcą z nawierzchni żwirowej na bitumiczną, a także remonty i konserwacje urządzeń melioracji wodnych. Te ostatnie mimo iż wymieniłem je jako bardzo potrzebne, nie są jednak zadaniem własnym gminy. Oznacza to, że gmina chce pomóc, ale ma trochę związane ręce ponieważ konserwacja urządzeń melioracji szczegółowej należy do obowiązków właścicieli poszczególnych gruntów przez które one przebiegają.

Bardzo dziękuję za rozmowę i pozdrawiam wszystkich czytelników portalu oraz zapraszam do gminy Wąsewo. Korzystając z okazji, jeśli Państwo pozwolą chciałbym w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi zaapelować do szanownych internautów o jak najliczniejszy w nich udział i na postawienie na ludzi odpowiedzialnych i sprawdzonych w działalności publicznej dla których najważniejszy jest człowiek.

Wasze opinie

Ja lubię   18:00, 26.09.2011

Lubię Wąsewo, podoba mi się tam!

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.