Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Ślub pod chmurką? Czemu nie!

W 2015 roku weszła w życie nowa ustawa - prawo o aktach cywilnych, która m.in. wprowadziła możliwość zawierania małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. To nie lada gratka dla nowożeńców, którzy chcieliby ten wyjątkowy dzień spędzić niebanalnie i inaczej niż większość młodych par.

Nowa ustawa umożliwia zawieranie związków małżeńskich poza urzędem stanu cywilnego, jednakże warunkiem koniecznym jest, aby wybrana lokalizacja gwarantowała zachowanie powagi i doniosłości ceremonii a także zapewniała bezpieczeństwo wszystkich uczestników uroczystości. Gdy warunki te nie są spełnione, kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński w tym miejscu. Śluby w plenerze można było zawierać już wcześniej, jednak teraz ustawodawca wprowadził większe obostrzenia.

W artykule 85.1. wymienionej ustawy czytamy: "Na wniosek osoby zamierzającej zawrzeć małżeństwo kierownik urzędu stanu cywilnego przyjmuje oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego w okręgu rejestracji stanu cywilnego, w którym jest on właściwy, jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa zapewnia zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Jeżeli wskazane we wniosku miejsce zawarcia małżeństwa nie spełnia wymogów, o których mowa w ust. 5, kierownik urzędu stanu cywilnego pisemnie odmawia przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński we wskazanym miejscu."

Za organizację uroczystości zaślubin w plenerze lub innym, niż urząd stanu cywilnego miejscu, należy uiścić opłatę w wysokości 1 tys. zł.

Okazuje się, że ślub pod chmurką zyskuje coraz większą popularność, a nowożeńcy wyszukują coraz to ciekawsze i piękniejsze miejsca na złożenie sobie przysięgi. Czasami zdarza się, że miejsca te nie spełniają ustawowych wymogów i kierownik USC zmuszony jest młodym odmówić, a czasami są to lokalizacje, które niekoniecznie wpisują się w ogólnie przyjęte kanony piękna, ale o gustach przecież się nie dyskutuje.

Ustawa jest do wglądu na stronie www.isap.sejm.gov.pl, a możliwość zawarcia związku w plenerze lub innej niż urząd lokalizacji, należy ustalać z właściwym Urzędem Stanu Cywilnego i tam złożyć stosowny wniosek.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.